Haber

Rusya’nın KKTC kararıyla bitti: Putin sırtımızdan bıçakladı

Rusya’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Büyükelçiliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’da Rus vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu.

Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği’nden bir yetkili, Çok yakında Lefkoşa’nın kuzeyinde konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağız. Çalışmalar düzenli olarak sürdürülecek.”söz konusu.

Yetkili, söz konusu adımın Rusya’nın Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Rus vatandaşlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için atılacağına işaret etti.

RUSYA’NIN KKTC KARARI YUNAN VE YUNANLARI RAHATSIZ ETTİ

Yunan basınından Pentapostagma, Rusya’nın kararını eleştirdi. Moskova yönetiminin KKTC’de konsolosluk hizmeti veren ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa’ya izin verdiği vurgulandı.

Rusya’nın Türkiye’ye taviz vermeye başladığı haberde, Putin’in Güney Kıbrıs’ı sırtından bıçakladığı ve konsolosluk kararının Kıbrıs meselesinin analizi açısından olumlu bir gelişme olmadığına dikkat çekildi.

Putin’in Ukrayna savaşının ardından Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a karşı tavır aldığı vurgulanan haberde, Moskova’nın Kuzey Kıbrıs üzerinden ABD’ye bir açıklama gönderme niyetinde olduğu ileri sürüldü.

Kıbrıs Rum basınından Politis, Fileleftheros ve Haravgi gazeteleri alt ve üst benzer manşetlerle, “Rusya işgal altındaki topraklarda konsolosluk açacak.”ifadelerini kullandı.

Yunan siyasetçi Averof Neofitu “Rusya bizi düşman ülkeler arasına koydu.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu