Ekonomi

Hong Kong Kuşak ve Yol Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

HONG KONG, 13 Eylül (Xinhua) — Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Başkanı John Lee, Çarşamba günü yapılacak Kuşak ve Yol Zirvesi’nin rekor sayıda katılımcı ve delegasyona ev sahipliği yapacağını duyurdu. Lee, bunun uluslararası toplumun şehre duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Lee, Salı günü yaptığı açıklamada, Nesil ve Yol Girişimi’nin 10’uncu yılını kutlayacak olan iki günlük zirvenin pandemiden sonra ilk kez tam fiziki katılımla gerçekleştirileceğini ve bunun büyük önem taşıdığını söyledi.

Zirveye çeşitli ülke ve bölgelerden 6.000’den fazla katılımcı ve 100 heyetin katılmasının beklendiğini belirten Lee, 20’ye yakın işbirliği memorandumunun imzalanacağını duyurdu. Lee ayrıca zirveye en az 10 ülkeden üst düzey hükümet temsilcilerinin katılacağını da belirtti.

Zirvede, Üretim ve Yol Girişimi kapsamında iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla ilk kez Ortadoğu forumu düzenlenecek. Zirvede aynı zamanda Nesil ve Yol Girişimi’nin finansal hizmetlerini iyileştirmek ve gençler arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak için yeni finans ve gençlik departmanları da yer alacak.

Adını İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’ndan alan Üretim ve Yol Girişimi, Çin tarafından 2013 yılında önerilmişti. Girişim, Asya’yı eski İpek Yolu üzerinden Avrupa ve Afrika’ya bağlayacak ticaret ve altyapı ağları kurmayı hedefliyor. ticaret yolları ve yeni yollar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu